2026 Diamond C LPT LPT207-14X82GN - #DCT13660
(Click to see larger image and other views)
Product Details
2026 DIAMOND C LPT207-GN 14K 82" × 16' LOW PROFILE TELESCOPIC GOOSENECK DUMP TRAILER, CARBON METALLIC GRAY, 24" SIDES WITH TELESCOPIC HOIST — FOR SALE IN MOUNT VERNON, IL 62864
Feature: 24" tall 10-gauge integral sides with raised front and board brackets
Feature: Electric long-arm tarp system with 20' heavy-duty black mesh tarp
Feature: Dual 20K hydraulic jacks with lithium battery upgrade and SolarPulse charging
Feature: 78" heavy-duty slide-in ramps with 3-way dump gate
Specs — Model: LPT207-GN Low Profile Telescopic Gooseneck Dump Trailer (Pacesetter Edition)
Specs — Size: 82" × 16'
Specs — GVWR: 14,000 lb
Specs — Axles/Brakes: (2) 7,000 lb drop axles with electric drum brakes
Specs — Suspension: 6-leaf slipper roller spring suspension
Specs — Frame: 8" × 15 lb I-beam frame with 12" center crossmembers
Specs — Neck: 12" engineered gooseneck with chain tray
Specs — Bed: 10-gauge steel floor with 24" integral sides
Specs — Hoist: Telescopic hydraulic cylinder with power up / gravity down
Specs — Gate: 3-way rear dump gate
Specs — Ramps: 78" rear slide-in ramps (3" I-beam)
Specs — Coupler: 30K Curt gooseneck coupler (2-5/16" ball)
Specs — Jack: Dual 20K hydraulic jacks
Specs — Storage: HD V-tongue toolbox
Specs — Fenders: 3/16" diamond plate super heavy-duty
Specs — Tie Downs: (4) standard 5/8" D-rings
Specs — Fork Holder: Driver-side fork holder step
Specs — Stabilizers: Rear drop-leg stabilizer jacks (pair)
Specs — Tires/Wheels: ST215/75R17.5 single 18-ply, black steel wheels
Specs — Spare: Matching ST215/75R17.5 single 18-ply
Specs — Spare Mount: Fold-down spare mount
Specs — Electrical: Lithium battery with SolarPulse 7W charging system
Specs — Lighting: Full LED lighting package
Specs — Tarp: 20' heavy-duty black mesh tarp with electric long-arm system
Specs — Finish: Carbon Metallic Gray powdercoat
Specs — Certification: NATM compliant
Specs — Warranty: 6-year Diamond C structural warranty
Specs — Web ID: 361385
Weights & Capacities
GVWR: 14,000 lb
Empty Weight: 5,970 lb
Payload on Axles: 14,000 - 5,970 = 8,030 lb
Target Tongue Load (20% of GVWR): 2,800 lb
Total Effective Payload: 10,830 lb
Delivery from 62864 (Lower 48)
Stock Number: DCT13660
Trailer Type:
Rear Configuration:
Exterior Color:
Location:
Hitch Type:
GVWR:
Est. Empty Weight:
# of Axles:
Construction Type:
Year:
Stock #:
Brand:
Expected Delivery Date:
PER TIRE UPGRADE A 13"-16" STEEL WHEEL TO ALUMINUM WHEEL
SPARE TIRE, 13"-15" ON MATCHING ALUMINUM WHEEL (EXCEPT ALUMA)
SPARE TIRE, 13"-15" ON MATCHING STEEL WHEEL
SPARE TIRE, 16" AND MATCHING STEEL WHEEL
SPARE TIRE, 16" ON ALUMINUM WHEEL