2024 Diamond C HDT HDT207-18X82TFT - #DCT89624
(Click to see larger image and other views)
Product Details
2024 DIAMOND C 18' X 82" HYDRAULICALLY DAMPENED FULL DECK TILT TRAILER
LIGHTS, ALL LED
DECALS, HDT
TIRES, ST235/80R16 RADIAL 14 PLY, 8 HOLE BLACK
TIE DOWN, 2 EXTRA 5/8" D-RINGS (6 TOTAL)
STAKE POCKETS, 2" X 3/8" RUB RAIL W/STAKE POCKETS
FLOOR, 2" TREATED FLOOR (L18')
STEP - 1 - 36" SIDE STEP
SPARE MOUNT, PASSENGER (CURB) SIDE
JACK, 12K DROP-LEG JACK
STORAGE, HD V-TONGUE BOX W/LID
TONGUE, INTEGRAL W/ FRAME (I-BEAM)
COUPLER, 2-5/16", 21K DEMCO EZ-LATCH (ADJ CHANNEL)
FENDER, 3/16" DIA PLATE, SUPER HEAVY DUTY
TILT, HYD DAMPENED (GRAVITY)
TILT BED, FULL BED TILT
FRAME, 8" X 10LB I-BEAM
CROSS MEMBERS, 3" I-BEAM ON 16" CENTERS
SUSPENSION, 6-LEAF SLIPPER ROLLER SPRINGS
AXLE, 2 - 7K DROP AXLE, ELECTRIC DRUM BRAKES
FRAME SIZE, L18X82
PAINT, BLACK
3 YEAR STRUCTURE WARRANTY.
Stock Number: DCT89624
Trailer Type:
Rear Configuration:
Exterior Color:
Location:
Hitch Type:
GVWR:
Est. Empty Weight:
# of Axles:
Construction Type:
Year:
Stock #:
Brand:
PER TIRE UPGRADE A 13"-16" STEEL WHEEL TO ALUMINUM WHEEL
SPARE TIRE, 13"-15" ON MATCHING ALUMINUM WHEEL (EXCEPT ALUMA)
SPARE TIRE, 13"-15" ON MATCHING STEEL WHEEL
SPARE TIRE, 16" AND MATCHING STEEL WHEEL
SPARE TIRE, 16" ON ALUMINUM WHEEL